Data, privacy en AI stonden centraal tijdens de Certified Cost Engineer Course
9 juni 2026 om 12:00 0 reacties
De wereld van cost engineering verandert snel. Naast kennis van kostenramingen, projectbeheersing en risicomanagement spelen data, digitalisering en regelgeving een steeds grotere rol in de dagelijkse praktijk. Tijdens de laatste cursusdagen van de Certified Cost Engineer (CCE) Course van afgelopen juni verdiepten de deelnemers zich samen met experts op zowel data-engineering als juridische aspecten van gegevensbescherming en Artificiële Intelligentie (AI) en Agentic AI.
De sessies over data engineering, AVG en AI Act maakten onderdeel uit van de samenwerking tussen Stichting DACE en het Erasmus Centre for Data Analytics (ECDA), het expertisecentrum van de Erasmus Universiteit Rotterdam op het gebied van data, AI en immersieve technologie. Vanuit deze samenwerking worden actuele thema's rondom data en AI geïntegreerd in de CCE-course.
Data engineering
Tijdens een interactieve workshop nam Jos van Dongen de deelnemers mee in de wereld van data engineering voor cost engineers. In veel organisaties vormt Excel nog altijd een belangrijk hulpmiddel voor het beheren en analyseren van projectinformatie. Tegelijkertijd nemen de hoeveelheid data en de behoefte aan betrouwbare analyses steeds verder toe.
Aan de hand van praktijkgerichte oefeningen maakten deelnemers kennis met onderwerpen zoals data-normalisatie, SQL-basisprincipes, de overgang van Excel naar SQL-databases, datakwaliteit en data-opschoning. Daarbij stond vooral de vraag centraal hoe cost engineers data slimmer kunnen organiseren en benutten om betere inzichten te verkrijgen.
Een interessante uitdaging vormden de sterk beveiligde bedrijfsomgevingen waarin veel deelnemers werken. Dankzij DuckDB Wasm, dat volledig binnen de browser draait, konden de oefeningen toch zonder installatie van aanvullende software worden uitgevoerd.
AVG en AI Act in de praktijk
Naast de technische kant van data kwam ook de juridische en maatschappelijke context uitgebreid aan bod. Julia Krämer verzorgde een sessie over de Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG) en de Europese AI Act.
Deelnemers onderzochten welke gegevens die zij in hun dagelijkse werkzaamheden tegenkomen onder de AVG vallen en welke verplichtingen daaruit voortvloeien. Daarbij werd onder meer gekeken naar persoonsgegevens in e-mails, contracten, leveranciers- en opdrachtnemergegevens en projectdocumentatie.
Ook het gebruik van AI-tools zoals ChatGPT en Copilot werd besproken. Welke risico's ontstaan wanneer projectinformatie wordt ingevoerd in AI-systemen? Wie draagt verantwoordelijkheid voor gegevensverwerking? En hoe kunnen organisaties voldoen aan de geldende regelgeving?
Daarnaast werd aandacht besteed aan de Europese AI Act, die aanvullende eisen stelt aan organisaties die AI-systemen ontwikkelen of gebruiken. Onderwerpen zoals menselijk toezicht, documentatie, logging en impactbeoordelingen kwamen hierbij aan bod.
Agentic AI biedt nieuwe kansen voor cost engineers
De cursus werd afgesloten met een gastlezing over de mogelijkheden van agentische AI binnen cost engineering. Aan de hand van onderzoek van de TU Delft en Stanford University werd ingegaan op de vraag hoe AI kan bijdragen aan processen zoals target costing en Target Value Design.
De presentatie liet zien dat AI niet zozeer zelf de berekeningen uitvoert, maar vooral gespecialiseerde tools aanstuurt die hoeveelheden bepalen, kostengegevens koppelen en analyses uitvoeren. Hierdoor kunnen ontwerpteams sneller inzicht krijgen in de kostenconsequenties van ontwerpkeuzes, zonder in te leveren op nauwkeurigheid.
Tijdens de discussie kwamen onderwerpen aan bod zoals betrouwbaarheid van AI-uitkomsten, informatiebeheer en nieuwe technieken om data uit verschillende bronnen met elkaar te verbinden. Ook werd stilgestaan bij de impact van AI op het vakgebied. De conclusie was duidelijk: AI maakt de cost engineer niet overbodig, maar verschuift de focus naar activiteiten met meer toegevoegde waarde, zoals value engineering, constructability en strategische besluitvorming.
De sessie onderstreepte dat kennis van data, processen en informatiesystemen steeds belangrijker wordt. Juist cost engineers beschikken over de expertise om de mogelijkheden van AI effectief in hun eigen werkomgeving toe te passen.
Voorbereid op de toekomst van cost engineering
De cursusdagen maakten duidelijk dat de cost engineer van morgen niet alleen kosten begrijpt, maar ook data, informatiesystemen en AI weet te benutten om betere beslissingen mogelijk te maken.
Door actuele thema's te verbinden met praktische toepassingen krijgen deelnemers handvatten om deze ontwikkelingen direct toe te passen binnen hun eigen organisatie en projecten.
We zijn alweer bezig met de voorbereidingen van een volgende CCE-course. Houd hiervoor onze website, nieuwsbrief en social media in de gaten!